Jesteś w: Motyw miłości

Motyw miłości spełnionej


Związek Oleńki i Andrzeja był szalenie dynamiczny. Obfitował w szereg niespodzianek, niezwykłych zmian akcji, począwszy od porwań dziewczyny, poprzez najgorsze zarzuty kierowane pod adresem ukochanego, a skończywszy na wytworzeniu chłodnego dystansu między obojgiem. Choć panna wielokrotnie przebaczała przystojnemu kawalerowi, to jednak chwila ich pojednania cały czas się przedłużała.

Na szczęście szczera miłość i głęboka wiara w przeznaczenie, w Opatrzność Boską sprawiła, że pod koniec powieści Kmicic został uwolniony od zarzutów rozsiewanych przez Radziwiłłów, a piękna Oleńka wyrzekła znamienne słowa: „Jędruś, ran twoich nie godnam całować!”. Historia miłości Aleksandry i Andrzeja jest typowym „chwytem” powieści historycznych Henryka Sienkiewicza. Wszyscy bohaterowie Trylogii – zakochani i dążący do spełnienia pragnień – na swej drodze napotykają szereg przeszkód, nim w końcu połączą się z ukochaną połówką.„Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza

W powieści Sienkiewicza szczęśliwie kończy się historia miłości Jagienki i Zbyszka. Uczucie, które rozkwitło w sercu dziewczyny od pierwszego wejrzenia, początkowo zostaje odrzucone przez młodzieńca, który pozostaje wierny swojej narzeczonej. Zychówna, cierpiąca z powodu nieodwzajemnionego uczucia, po tym, jak się dowiaduje, że ukochany utracił żonę, wyrusza do Spychowa, aby być blisko rycerza. Po odnalezieniu Jurandówny wyjeżdża upokorzona i zawstydzona zaistniałą sytuacją. Pomimo że kocha młodzieńca, modli się o jego szczęścia i jego dobro stawia ponad własnym. Po śmierci Danusi stara się ukoić rozpacz ukochanego, troskliwie się nim opiekuje i osiąga cel- z czasem Zbyszko odwzajemnia jej uczucia. Pobierają się, tworząc zgodne i szczęśliwe małżeństwo. Równie szczęśliwie kończy się miłość Hlawy i Anusi Sieciechówny. Zakochany w Jagience giermek zwraca uwagę na wesołą i potulną służkę Zychówny i poślubia dziewczynę.

strona:    1    2    3    4    5    6    7  





Motyw - inne artykuły:
Motyw miłości tragicznej

Motyw miłości spełnionej

Motyw miłości rodzicielskiej

Motyw miłości w „Nad Niemnem”

Motyw miłości w „Konradzie Wallenrodzie” Mickiewicza

Problematyka miłości w „Ludziach bezdomnych” Żeromskiego

Motyw miłości w „Dziadach” Mickiewicza

Motyw miłości w dramacie „Romeo i Julia” Szekspira

Miłość w „Dziejach Tristana i Izoldy”

Miłość w „Lalce” Prusa

Motyw miłości w „Granicy”

Motyw miłości w „Mistrzu i Małgorzacie”