Jesteś w: Motyw cierpienia

Motyw cierpienia


„Faraon” Bolesława Prusa

W Faraonie cierpienie zostaje ukazane na przykładzie ludu. Scena, w której urzędnicy odbierają chłopom dzieci w zamian za podatki, jest wypełniona cierpieniem rodziców, którzy są bezsilni w obliczu nieszczęścia. Cierpi Sara, opuszczona przez kochanka, poniżona i tracąca malutkiego synka. Ogrom cierpienia podkreśla fakt, że sądzi, iż chłopca zabił jego ojciec. Cierpi Ramzes, rozumiejąc swoją bezsilność wobec kapłanów i opłakując śmierć syna i kochanki. Cierpi Pentuer widząc okładanego kijami niewolnika, który bronił kanału przed zakopaniem – kanału, który kopał przez dziesięć lat, aby uzyskać wolność dla swoich dzieci. „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya

W powieści motyw ten pojawia się wielokrotnie, zazwyczaj przybierając formę bólu fizycznego, trapiącego starca. Cierpienie było nieodzownym elementem życia Santiago. Rybak zdołał się już do niego przyzwyczaić, dlatego świetnie radził sobie na morzu. Musiał przezwyciężyć krwawiące dłonie, rany twarzy i boku oraz wycieńczenie organizmu, aby osiągnąć swój wielki cel. Inaczej było z cierpieniem psychicznym. Klęska, jaką odniósł w starciu z rekinami była dla niego dużo bardziej szkodliwa i bolesna, niż wszystkie rany, jakie poniósł.

„Cudzoziemka” Marii Kuncewiczowej

Róża Żabczyńska, bohaterka powieści Marii Kuncewiczowej „Cudzoziemka” przez całe życie cierpi po stracie ukochanego mężczyzny. Zdradzona, postanawia zemścić się na ludziach. Żyje w nieustannym konflikcie ze światem, staje się osobą zimną, wyrachowaną, złą. Wiele lat wspomina utracone szczęście, czeka na powrót Michała, nieświadomie niszcząc siebie i osoby, które szczerze ją kochały.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9  





Motyw - inne artykuły:
Motyw cierpienia

Cierpienie ukazane w „Dżumie” Alberta Camusa