Jesteś w: Motyw przyjaźni

Motyw przyjaźni


„Pieśń o Rolandzie”

Była wpisana w średniowieczny kanon powinności rycerskich. Więzy, jakie łączyły Rolanda i Oliwiera zostały rozerwane dopiero przez śmierć. Mężczyźni za życia mogli na sobie polegać w każdej sytuacji. Dwaj parowie uzupełniali się wzajemnie: „Roland jest mężny, a Oliwier roztropny; obaj mężowie wspaniałego serca”. Jak pisze Wiesław Solecki: „Przyjaźń tych dwóch parów na trwałe weszła do kultury europejskiej jako znaczący wykładnik obyczaju rycerskiego średniowiecza”.„Cierpienia młodego Wertera” Goethego

Listy Wertera do Wilhelma świadczą o głębokiej przyjaźni, jaka ich łączy od wielu lat. Wilhelm jest jedynym powiernikiem jego każdej myśli, doradcą i czasami głosem rozsądku. Próbuje przekonać Wertera do opuszczenia Lotty, deklaruje chęć przyjazdu do Wahlheim i pomocy w skomplikowanej sytuacji przyjaciela. Werter bezgranicznie ufa Wilhelmowi.

„Dziady” Adama Mickiewicza

Przyjaciółmi są więźniowie z III części Dziadów. Nawet torturowani podczas przesłuchań, nie ulegają oprawcom i nie zdradzają nazwisk innych.

„Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza

Przyjaciółmi w powieści Henryka Sienkiewicza są Zbyszko i Fulko de Lorche. Początkowo jako przeciwnicy, mający stanąć do pojedynku w obronie czci swoich dam, z czasem się zaprzyjaźniają. Rycerz z Bogdańca nie zgadza się, aby Fulko zapłacił za siebie okup, kiedy został pojmany przez niego na Żmudzi. De Lorche zjawia się w Spychowie, gdy dowiaduje się, że Maćko jest jeńcem Krzyżaków i proponuje, aby przyjaciel wymienił go za stryja. To właśnie przy Lotaryńczyku młody rycerz znajduje ukojenie po śmierci Danusi. Wiernym i lojalnym przyjacielem Zbyszka staje się giermek Hlawa, który towarzyszy rycerzowi w każdym niebezpieczeństwie, chroni go i wypełnia powierzone mu zadania.

strona:    1    2    3  





Motyw - inne artykuły:
Motyw przyjaźni

Przyjaźń w utworze „Stary człowiek i morze”