Jesteś w: Motyw totalitaryzmu

Motyw totalitaryzmu


„Proces” Franza Kafki

Proces Franza Kafki można interpretować jako powieść o totalitaryzmie. Schemat władzy w utworze odpowiada założeniom systemu totalitarnego. Władza sądowa jest wszechobecna, wszechpotężna i absolutna. Dla zwykłego człowieka jest czymś niedostępnym, choć w decydujący sposób wpływa na jego życie. Przekonał się o tym bohater dzieła, Józef K., który został wciągnięty w potężne tryby machiny sądowniczej, pozbawiającej go wolności i prawa decydowania o własnym życiu. Powieść Kafki można uznać za wizjonerską – w czasie, kiedy pisarz pracował nad utworem systemy totalitarne jeszcze nie istniały.„Folwark zwierzęcy” – George Orwell

Świat przedstawiony w powieści Georga Orwella Folwark Zwierzęcy jest odniesieniem do wydarzeń, które rozegrały się w Rosji po wybuchu Rewolucji Październikowej i objęciu rządów przez Józefa Stalina. Pisarz, przenosząc akcję do świata zwierząt, które zbuntowały się przeciwko władzy człowieka i własnemu uciskowi, przedstawia metody, dzięki którym świnie osiągnęły szereg przywilejów, ograniczając jednocześnie prawa pozostałych zwierząt. Życie zwierząt na folwarku jest odzwierciedleniem życia ludzi w państwie zdominowanym przez system totalitarny.

Wybuch powstania poprzedziło przemówienia Majora, który przed śmiercią postanowił podzielić się z pozostałymi zwierzętami swoimi wnioskami, które wyciągnął obserwując sposób, w jaki zwierzęta są traktowane przez człowieka. Stary knur uzmysłowił zwierzętom ich tragiczne położenie – wyzyskiwane przez ludzi, często głodujące, nie odpoczywały nawet na starość, ponieważ były zabijane, aby przynieść człowiekowi korzyść. Major uznał, że człowiek jest największym wrogiem wszystkich zwierząt i należy jak najszybciej doprowadzić do otwartej walki, która wyzwoli zwierzęta spod jego jarzma. Nakazywał, aby zwierzęta wystrzegały się upodobnienia do ludzi i pamiętały, że muszą działać solidarnie, bo są sobie równe. Po śmierci knura zwierzęta czuły się zobowiązane do wypełnienia jego nauk i zaczęły przygotowywać się do rewolucji. Na czele buntowników stanęły świnie, uważane za mądrzejsze od innych zwierząt, które zajęły się stworzeniem podstaw Animalizmu i zasad, które będą obowiązywały w świecie bez ludzi. Z trudem przekonały przeciwników powstania do swych racji i zmobilizowały ich do wspólnych działań. Dzięki temu zwierzęta zyskały poczucie, że mogą walczyć w imię wolności, braterstwa i solidarności. Po wypędzeniu z folwarku pana Jonesa, objęły rządy w gospodarstwie i zaczęły pracować wyłącznie dla siebie.

strona:    1    2    3    4    5  





Motyw - inne artykuły:
Motyw totalitaryzmu

Motyw totalitaryzmu w „Tangu” Mrożka