Motyw winy w „Procesie” Kafki
JesteÅ› w: Motyw winy i kary

Motyw winy w „Procesie” Kafki


Próba doszukania siÄ™ winy bohatera powieÅ›ci Franza Kafki sprowadza siÄ™ do potraktowania postaci Józefa K. jak „żywego czÅ‚owieka”. Autor utworu nie przekazaÅ‚ czytelnikom wielu informacji o bankierze, z których najważniejszÄ… byÅ‚a wiadomość, że nie popeÅ‚niÅ‚ żadnego przestÄ™pstwa. WinÄ… K. mógÅ‚ być wybór samotnego życia – skupionego na karierze i szybkim awansie (rywalizuje o wzglÄ™dy dyrektora z zastÄ™pcÄ…), nie ma przyjaciół i zapomina o krewnych. Wiedzie monotonne życie – po pracy udaje siÄ™ na spacer, potem do piwiarni i okoÅ‚o jedenastej wraca do domu.Jego życie osobiste i znajomoÅ›ci z kobietami sÄ… krótkotrwaÅ‚e. Raz w tygodni odwiedza pewnÄ… dziewczynÄ™, ElzÄ™, później zwraca uwagÄ™ na żonÄ™ woźnego i Leni, pokojówkÄ™ adwokata Hulda. Kobiety traktuje instrumentalnie, najczęściej interesujÄ… go jako obiekty seksualne – Elza jest jego kochankÄ…, żona woźnego i Leni proponujÄ… mu pomoc w procesie. Dość agresywnie okazuje swoje pożądanie pannie Bürstner, a wobec jej przyjaciółki, panny Montag, zachowuje siÄ™ lekceważąco i nieuprzejmie.

Innych ludzi ocenia na podstawie ich pozycji społecznej. Jest wyjątkowo ugrzeczniony dla osób, zajmujących wyższe od niego stanowiska. Do osób stojących niżej w hierarchii społecznej odnosi się bez szacunku. Poczucie wyższości ma wobec pani Grubach, uważając, że kobieta jest od niego zależna i może wpłynąć na jej postanowienia tylko dlatego, że pożyczył jej sporą kwotę pieniędzy. W wielu sytuacjach okazuje się człowiekiem egoistycznym i małodusznym.

Równie obojÄ™tnie traktuje czÅ‚onków swojej rodziny – zapomina o imieninach kuzynki Erny, która najwyraźniej darzy go sympatiÄ… i kÅ‚amie w liÅ›cie do rodziców, że dostaÅ‚a od niego w prezencie pudeÅ‚ko czekoladek, pragnÄ…c by rodzice zajÄ™li siÄ™ kÅ‚opotami mÅ‚odzieÅ„ca. Obecność wuja Karola denerwuje go, a chęć pomocy w procesie uważa za zbÄ™dnÄ…. W lekceważący sposób opuszcza pokój adwokata, choć miaÅ‚ szansÄ™ zyskać przychylność wysokiego urzÄ™dnika.

strona:    1    2    3  





Motyw - inne artykuły:
Motyw winy i kary

Motyw winy w „Procesie” Kafki