Jesteś w: Motyw poezji i poety

Motyw poezji i poety


„Dziady” Adama Mickiewicza

Poetą jest Konrad w III części Dziadów. Sądzi, że jego siła bierze się ze zdolności tworzenia pieśni i jest równa boskiej. W Dziadach cz. III Mickiewicz przedstawia koncepcję poezji, upatrując jej źródło w natchnieniu.

„Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza

„Płomień rozgryzie malowane dzieje, / Skarby mieczowi spustoszą złodzieje, / Pieśń ujdzie cało” – cytat mówi o ogromnej roli pamięci mieszkańców pokonanego kraju, którzy dzięki poezji nigdy nie zapomną cierpienia, jakie było udziałem ich narodu.„Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego

Krasiński w „Nie – Boskiej komedii” występuje przeciw romantycznej koncepcji poezji. Nie gloryfikował poety jako wodza ludu, który krasomówstwem ma prowadzić za sobą tłum. Poezję pragnął czynić skarbnicą prawdy i sztuki – sztuki życia. W niej miały się odbijać prywatne lęki, myśli oraz rzeczywistość i codzienność. Potwierdza to dramat Krasińskiego (również osobisty). Postaci stworzone przez twórcę, noszą wiele cech samego autora. Oto Orcio jest chorowity, ślepnie, bardzo wcześnie traci matkę – to fakty z życia Krasińskiego - Gdy miał dziewięć lat, zmarła jego matka – Maria Urszula Radziwiłł, często chorował i miał problemy ze wzrokiem. Tak jak i Orcia wychowywał go ojciec, w „Nie – Boskiej komedii” nosi on imię przyjaciela wieszcza – Henryka Reeve’a.

„Kordian” Juliusza Słowackiego

strona:    1    2    3  





Motyw - inne artykuły:
Motyw poezji i poety

Motyw poezji w „Nie-Boskaiej komedii” Krasińskiego

Rola poezji w „Konradzie Wallenrodzie” Adama Mickiewicza