Jesteś w: Motyw Żyda

Motyw Żyda



Motyw kata i prześladowanego
zarysowuje się w nowelce „Przy torze kolejowym”. Ranną Żydówkę zabija człowiek, pozornie miły i uczynny, lecz jego zachowanie jest tylko wyrafinowaną formą ukrycia drugiego oblicza – twarzy prześladowcy, którą napiętnował strach. Jest to przypadek dualnej (podwójnej) osobowości, przy czym ta druga - zła, być może nigdy by się nie ujawniła, gdyby nie czynniki zewnętrzne – obawa o własne życie, w przypadku wykrycia faktu udzielenia pomocy ludności żydowskiej: „Spod uchylonej powieki zobaczyła, jak policjant wyjął rewolwer z futerału i podał nieznajomemu. Ludzie małą grupką stojący dalej, widzieli, że nachylił się nad nią. Usłyszeli strzał i odwrócili się ze zgorszeniem.”Dwojra Zielona (z pochodzenia Żydówka) jest ofiarą sylwestrowej zabawy Niemców – straciła wtedy oko. Złote zęby usunęła sobie sama, by móc je sprzedać i za co żyć. Ograniczenie racji żywnościowych czyniło człowieka posłusznym, a głodzenie jawiło się jako dodatkowy atut w rękach katów sprawujących władzę.

Michał P. („Człowiek jest mocny”) pracował przy grzebaniu uduszonych gazem ofiar. Byli to jego rodacy - Żydzi. Trwał dzięki sile fizycznej. Tak wspomina Niemców, którzy nadzorowali pracę przy masowych grobach:
„Żandarmi, którzy nas pilnowali w czasie służby, byli trzeźwi. Byli zawsze ci sami. Z nami nie rozmawiali. Czasem nam który rzucił do rowu paczkę papierosów. Raz przyjechało do lasu Żuchowskiego trzech obcych Niemców. Rozmawiali z oficerami SS, oglądali razem zwłoki, śmiali się i odjechali.”

strona:    1    2    3    4    5    6  





Motyw - inne artykuły:
Motyw Żyda

Obraz Żydów w „Lalce” Prusa