Jesteś w: Motyw Żyda

Motyw Żyda


Bohaterka zdaje się wszędzie dostrzegać poezję, nawet Poeta jest pod wrażeniem tej mistycznej postaci. Jest również główną prowodyrką fantastycznych zjawisk, które mają miejsce. To ona proponuje, by zaprosić Chochoła.

Żyd nazywany przez niektórych bohaterów Mośkiem (pierwowzór tej postaci to Hersz Singer). Jest karczmarzem w bronowiczach. Na wesele przybył w interesach, a nie dla zabawy. Tak jego interes określił Dziad:

„Ciągnąć do swojego szynkwasu”.Prowadzi interesy nawet z Księdzem i robi to w doskonały sposób. Nie waha się nawet szantażować duchownego, by ten pomógł mu odzyskać dług od Czepca. Bardziej niż swoje interesy wydaje się jednak kochać Rachel, swoją córkę, o której wypowiada się jedynie w ciepłych słowach, z dumą. Gdy wita go Pan Młody i nazywa przyjacielem, reaguje w ten sposób:

„No, tylko że my jesteśmy
tacy przyjaciele, co się nie lubią”.


Nie oznacza to, że nie był lubiany we wsi, bądź prześladowany. Chodzi o specyficzne stosunki między biegłymi w prowadzeniu interesów Żydami, a często zadłużonymi u nich Polakami.

„Medaliony” Zofii Nałkowskiej

Ofiarą niepokojów wojennych jest „kobieta cmentarna”, niezdolna do racjonalnej egzystencji nawet po czasie okupacji. Jej psychika odbija dawną, okrutną rzeczywistość, do której zalicza głównie niemieckie prześladowania i represje wobec Żydów: „Do ludzi strzelają po ulicach. Palą ich w mieszkaniach. Po nocach krzyki takie i płacz. Nikt nie może ani spać, ani jeść, nikt nie może wytrzymać.”

strona:    1    2    3    4    5    6  





Motyw - inne artykuły:
Motyw Żyda

Obraz Żydów w „Lalce” Prusa