Jesteś w: Motyw córki

Motyw córki


„Balladyna” Juliusza Slowackiego


Starsza Alina i młodsza Balladyna są córkami Wdowy. Obydwie piękne. Wygląd zdaje się świadczyć o ich charakterach. Czarnowłosa Balladyna ma „czarny charakter”. Bywa zawistna, zła i leniwa. Jasnowłosa Alina to osoba o gołębim sercu, przepełniona miłością, współczuciem. Matce okazuje ogromny szacunek. Jako pierwsza informuje Kirkora, że w przypadku ślubu z nim, zabrałaby matkę do zamku, by jej „garnek gotować” i „rozniecać ogień”. Balladyna potwierdza słowa siostry, ale już za sugestią matki:„Byłabym poczwarą
Niegodną twojej ręki, ale piekła,
Żebym się matki kochanej wyrzekła.”


Jednak to ona wyrzeka się rodzicielki, uprzednio jednak zabija Alinę. Jej postępowaniem kieruje żąda władzy i pragnienie przełamania społecznej – klasowej bariery.

Słowacki na przykładzie swoich bohaterek ukazuje dwie postawy – dwa portrety miłości dzieci do rodziców. Alina portretuje zachowanie, które powinno być normą dla każdego kochającego dziecka – miłość i szacunek okazywane „dawcom” życia, ponadto pomoc w chwilach dla nich trudnych. Postawa Balladyny oburza, choć jednocześnie uświadamia, że i takie zachowania nie są obce ludzkiej naturze.

„Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza

Danusia jest jedynym dzieckiem Juranda ze Spychowa. Krucha i delikatna, przypomina ojcu utraconą żonę. Dla niej Jurand jest gotów do największych poświęceń – wyrzeka się honoru rycerskiego i dumy, stając pokornie przed obliczem porywaczy, w nadziei, że odzyska dziewczynkę. Jej śmierć sprawia, że Jurand nie ma już sił żyć – traci świadomość i władzę w nogach i ostatnie tygodnie spędza w zupełnym odcięciu od rzeczywistości. Jagienka jest córką, z której może być dumny każdy ojciec. Doskonała gospodyni, pracowita, dobra i pełna współczucia dla innych ludzi dziewczyna jest dla Zycha oparciem po śmierci żony.

strona:    1    2  





Motyw - inne artykuły:
Motyw córki