Jesteś w: Motyw szczęścia/arkadii

Motyw szczęścia/arkadii


„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Motyw arkadii wyobrażony został dzięki opisom przyrody. W zasadzie tylko przyroda tworzy idealny, spójny obraz. Jej piękno otacza wszystko wokół: dworki szlacheckie i bohatyrowicki zaścianek, problemy powieściowych postaci, ich życie i obowiązki. Natura współgra z nastrojami bohaterów, wyznacza rytm egzystencji. Człowiek wpisany w jej cykl może czuć się szczęśliwy, ale pod warunkiem, że on również rozumie „nastroje” przyrody, akceptuje je i godzi się na współzależność.„Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza

Pojęcie szczęścia jest różne dla każdego człowieka. Dla starego Maćka szczęście wiązało się z odbudową rodowego Bogdańca i zapewnieniem ciągłości rodu. Zbyszko swoje szczęście początkowo wiązał z Danusią, dlatego po stracie młodej żony uważał, że jego życie skończyło się i pozostanie mu tylko smutek. Swój żal ukoił u boku Jagienki, którą poślubił i z którą stworzył zgodne małżeństwo. Dla Jagienki, która bezgranicznie kochała rycerza z Bogdańca, ważniejsze było szczęście ukochanego mężczyzny. Chociaż cierpiała z powodu nieodwzajemnionego uczucia, modliła się o odnalezienie Danusi.

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

Marek Winicjusz, początkowo odrzucający naukę chrześcijan, odnajduje prawdziwe szczęście, stając się wyznawcą Chrystusa. Zostaje mężem ukochanej kobiety i zaznaje spokoju, wierząc, że czuwa nad nimi Zbawiciel. Szczęściem dla chrześcijan jest sama wiara, głosząca miłość i oddanie Bogu.

strona:    1    2    3  





Motyw - inne artykuły:
Motyw szczęścia/arkadii