Jesteś w: Motyw kariery

Motyw kariery


Motyw kariery

„Doktor Piotr” Stefana Żeromskiego

Piotr jest doktorem chemii, zdolnym naukowcem pokładającym ufność w posiadanej wiedzy, mającym nadzieję na to, iż zdobyte umiejętności zaprocentują kiedyś dobrą posadą i poprawą stanu życia. Kocha ojca, którego opuścił osiem lat temu by kontynuować naukę. Pisze mu wiele listów, relacjonuje wydarzenia i radzi się w sprawie decyzji, które musi podjąć. Z powodu uczucia, którym darzył ojca, zdecydował się porzucić szansę na upragnioną karierę i zaistnienie w świecie nauki. Zrezygnował z kierowniczego stanowiska w Anglii, choć w kraju nikt nie chciał go zatrudnić (mimo, iż chciał pracować za najniższe wynagrodzenie).„Siłaczka” Stefana Żeromskiego

Lekarzem, wydawałoby się – z powołania – jest w noweli Paweł Obarecki. W części retrospektywnej przypomina w jakimś stopniu Tomasza Judyma, jest tak samo przekonany o powodzeniu przedsięwziętych planów, jak bohater Ludzi bezdomnych. Różnica miedzy postaciami stworzonymi przez Żeromskiego tkwi jednak w tym, że Obarecki po roku przebywania w Obrzydłówku akceptuje obowiązujące tam zasady i wtapia się w miejscową „elitę”, gdy tymczasem Judym – jak Bozowska – rezygnuje z osobistego szczęścia, materialnych korzyści i poświęca się całkowicie temu, w co wierzy.

„Cudzoziemka” Marii Kuncewiczowej

Niespełniona kariera skrzypaczki staje się życiowym kompleksem Róży Żabczyńskiej. Kobieta za swoją porażkę obwinia nauczyciela muzyki i twierdzi, że została źle przygotowana technicznie. Niezrealizowane marzenia o sławie stara się zrekompensować karierą córki.

strona:    1    2  





Motyw - inne artykuły:
Motyw kariery

Motyw kariery w „Granicy” Zofii Nałkowskiej