Jesteś w: Motyw miasta

Motyw miasta


Obrzydłówek, niczym narkotyk sprawia, że taki człowiek, jak Paweł Obarecki, rezygnuje ze swych młodzieńczych pragnień zmienienia świata i wtapia się w ospałe i przygnębiające środowisko.

„Sachem” Henryka Sienkiewicza

Antylopa powstała na zgliszczach dawnej indiańskiej osady Chiavatty. Przed piętnastu laty „Chiavatta była potężną” stolicą plemienia Czarnych Wężów, lecz niemieccy koloniści zapragnęli uczynić ją swoją własnością. Napadli na Chiavattę, wymordowali Indian i wznieśli „cywilizowane” miasto. W miarę upływu lat Antylopa rosła w siłę. Odkryte złoża srebra podwoiły liczbę mieszkańców. Powstały kamienne „wigwamy”. „Mieszkańcom dobrze się działo (...) Kto by w późniejszych czasach odwiedził piętnastotysięczną Antylopę, ten by w bogatych kupcach miejscowych nie poznał tych niemiłosiernych wojowników, który piętnaście lat temu spalili Chiavattę.” Ludność Antylopy wzbogaciła się na handlu żywym srebrem, pomarańczami i winem. Mieszkańcy „obrośli tłuszczem” i stali się filistrami – mieszczuchami lubującymi się w taniej rozrywce. Chiavatta z indiańskiej stolicy przekształciła się w bezduszną Antylopę - stolicę kołtunerii. „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego

Petersburg w powieści przedstawiony jest jako dziecko XIX-wiecznych praw kapitalizmu, miasto ofiar niezdolnych do walki o przetrwanie, wśród których na plan pierwszy wysuwają się nędzarze (rodzina Marmieładowów), pijacy (Marmieładow), prostytutki (Sonia), a także łotrzy i cwaniacy wykorzystujący innych (Łużyn, lichwiarka), miasto pożerające jednostki wybitne (takim mianem określał siebie Raskolnikow).

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8  





Motyw - inne artykuły:
Motyw miasta

Motyw miasta w „Zbrodni i karze” Dostojewskiego