Jesteś w: Motyw miasta

Motyw miasta


Wszystko legło w gruzach z chwilą pojawienia się pierwszych plotek na temat pogromu Żydów. W kulminacyjnym punkcie noweli, gdy dochodzi do starcia pod oknem bohatera, Warszawa nie jest już dla niego oazą spokoju i domem. Choć stają przy nim ludzi gotowi pomóc (własnym ciałem broni go student, również Janowa oferuje wsparcie), to jednak przeważa wrażenie, że jest obcy w mieście. Uliczna zgraja, którą charakteryzuje „dzika żądza pastwienia się (…) instynkt okrucieństwa” powodują, że umiera w nim serce do Warszawy, „jego” miasta. Konopnicka stara się pokazać w noweli, że każde miejsce tworzą ludzie i to od nich zależy, czy będzie ono azylem, czy też skupiskiem osób małych i głupich.

„Marcin Kozera” Marii Dąbrowska

Areną akcji Marcina Kozery jest stolica Anglii, Londyn. Z miejscem tym utożsamia się główny bohater. Nazywa miasto „swoim” i wychwala jego uroki. Londyn ukazany jest również jako miejsce zamieszkania licznej polonii. Emigranci zamieszkują biedne dzielnice w pobliżu Charles Square, skąd mają blisko do fabryk. Co bogatsi Polacy zamieszkują zachodnią dzielnicę stolicy Anglii.

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

W powieści Quo Vadis Rzym ukazany został w momencie upadku starego świata i narodzin wiary chrześcijańskiej. Rzym jest miastem przepychu i rozpusty, rządzonym przez szalonego Nerona. To miejsce, w którym zderzają się dwa światy: pogańskich Rzymian oraz cichych i pokornych chrześcijan. Dzięki Apostołowi Piotrowi staje się również miejscem, z którego na świat wypłynie wiara, trwająca aż do dziś.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8  





Motyw - inne artykuły:
Motyw miasta

Motyw miasta w „Zbrodni i karze” Dostojewskiego