Jesteś w: Motyw miasta

Motyw miasta


„Dobra pani”

Miasteczko, w którym rozgrywa się akcja noweli to Ongród (inaczej Grodno).Uosabia wszelkie inne małe miasteczka - bezbarwne, nieciekawe, podzielone na dzielnice biednych i bogatych. W jednej z ubogich dzielnic pani Ewelina znajduje Helę. Ludzie w prowincjonalnych miasteczkach żyją obok siebie, czasem masowo spotykają się w kościele i chyba w tym miejscu najwyraźniej zaznaczają się różnice pomiędzy nimi, przede wszystkim klasowe, widoczne w strojach, zachowaniu. Wystrojona Krzycka z modnie i bogato ubranym dzieckiem robią w kościele niesamowite wrażenie. Wszyscy im się przyglądają i podziwiają panią dobrodziejkę: „Uwielbiano też powszechnie panią Ewelinę, ilekroć łagodna i zadumana twarz jej przesuwała się boczną nawą wspaniałej świątyni, a u drzwi kościelnych stojąca Janowa, zapałem porwana, całą siłą obu swych łokci rozpychała ściśnięty wokół niej tłum, z łoskotem na kolana padała (...)”.Nowelistyka Marii Konopnickiej
„Mendel Gdański”


Bohaterem noweli jest Warszawa z końca XIX wieku. To właśnie na jednej z jej cichych uliczek od dwudziestu siedmiu lat główny bohater prowadził zakład introligatorski.

Mendel związany był ze stolicą był od urodzenia: „ja się piętnasty urodził, tu, na Stare Miasto, w te wąskie uliczkę. Zara za te żółte kamienice, gdzie apteka?”. Kochał swoją „małą ojczyznę” z całego serca: „- Nu, co un jest ten Mendel Gdański? Un Żyd jest, w to miasto urodzony jest, w to miasto un żyje ze swojej pracy, w to miasto ma grób ojca swego i matki swojej - i żony swojej, i córki swojej. Un i sam w to miasto kości swoje położy”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8  





Motyw - inne artykuły:
Motyw miasta

Motyw miasta w „Zbrodni i karze” Dostojewskiego