Jesteś w: Motyw wojny

Motyw wojny


Motyw wojny

„Pieśń o Rolandzie”

Stanowi główną oś akcji Pieśni o Rolandzie. Niemal wszystkie wydarzenia opisane w utworze dzieją się podczas wojny francusko-hiszpańskiej. Jednak w poemacie nie odnajdziemy opisów okropnych konsekwencji wojen czy potępienia tej metody rozwiązywania sporów ideologicznych. Wręcz przeciwnie Pieśń o Rolandzie wychwala rozlew krwi w imieniu Boga. Wiele razy powtarzają się pochwały odnośnie walki: „Bitwa jest wspaniała i ciężka”, „Bitwa jest cudowna i wielka”, „Frankowie i poganie zadają cudowne ciosy” itp.„Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego

Jest konsekwencją decyzji podjętej przez radę trojańską. Wojna w utworze jest jednoznaczna z upadkiem państwa trojańskiego, ponieważ zostało to przepowiedziane przez Kasandrę. Widmo wojny jednak nie przeraża ani Priama ani Parysa, którzy ją wywołali swoimi niedojrzałymi i nieodpowiedzialnymi czynami. Wszyscy przeciwnicy zbrojnego starcia z dużo silniejszymi Grekami zostali przegłosowani dzięki mowie sprzedajnego oratora i demagoga. Wojna została ukazana w utworze jako ostateczność, efekt najpierw niezgodnych z prawem działań Parysa, a następnie wstawienia się po jego stronie całej rady i Priama.

„Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza

Wojną kończy się wieloletni konflikt między Zakonem a Królestwem Polskim. Decydująca bitwa pod Grunwaldem przeważa szalę zwycięstwa na stronę Polaków i Litwinów pod dowództwem Władysława Jagiełły. Potęga Krzyżaków, którzy przez pychę i wiarę w swoją siłę zlekceważyli przeciwnika, zostaje zmiażdżona.

strona:    1    2  





Motyw - inne artykuły:
Motyw wojny

Motyw wojny w „Dżumie” Camusa