Motyw spisku
JesteÅ› w: Motyw spisku

Motyw spisku


Motyw spisku podkreÅ›la nieprzygotowanie spoÅ‚eczno - polityczne do ogólnonarodowego zrywu, osamotnienie w dziaÅ‚aniu – brak zaangażowania obywateli (bo wstÄ™pnie byÅ‚ to jedynie bunt wojskowych), poparcia ze strony części spoÅ‚eczeÅ„stwa (chÅ‚opi, szlachta, skÅ‚onni do lojalizmu przywódcy) oraz ze strony mocarstw Europy Zachodniej: Anglii i Francji.

„Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza

Hugo von Danveld, Zygfryd de Löve, Rotgier i Gotfryd po tym, jak książę Janusz odrzuca ich żądania ukarania Juranda i wypuszczenia przez niego z niewoli rycerza Bergowa, postanawiajÄ… sami zakoÅ„czyć wieloletniÄ… walkÄ™ samotnego polskiego rycerza z Krzyżakami. Aby zmusić do ulegÅ‚oÅ›ci pana ze Spychowa, faÅ‚szujÄ… list i porywajÄ… jego córkÄ™. Spisek koÅ„czy siÄ™ tragicznie zarówno dla ofiar zmowy, jak i spiskowców. Danveld i Gotfryd zostajÄ… zabici przez oszalaÅ‚ego z gniewu i rozpaczy Juranda. Rotgier ginie w pojedynku ze Zbyszkiem z BogdaÅ„ca, który podejmuje wyzwanie na sÄ…d Boży. Zygfryd, obÅ‚Ä…kany po Å›mierci syna i uwolniony przez Juranda, popeÅ‚nia samobójstwo.„Faraon” BolesÅ‚awa Prusa

Kapłani zawierają tajny akt, na mocy którego ma zostać podpisany traktat z Asyrią. Później, za plecami młodego faraona, przeprowadzony zostaje spisek, który ma obalić jego rządy.

strona:    1    2    3  





Motyw - inne artykuły:
Motyw spisku

Motyw spisku w „Kordianie” SÅ‚owackiego