Jesteś w: Motyw śmierci

Motyw śmierci


”Latarnik” – Henryk Sienkiewicz

Główny bohater utworu – Skawiński to człowiek w podeszłym wieku. Po wielu latach tułaczki pragnie odnaleźć spokój, ciszę, prywatną przystań, gdzie będzie mógł przygotować się na spotkanie śmierci. Śmierć nie kojarzy mu się z unicestwieniem, ale raczej z tajemnicą, nieskończonością. Starość traktuje jako czas zasłużonego odpoczynku. Samotna latarnia jest dla niego wymarzonym miejscem, by wskrzeszać wspomnienia, oddawać się kontemplacji, snuć refleksje. „(...) być może, że gdy się człowiek zestarzeje, woła także na niego inna nieskończoność, jeszcze ciemniejsza i bardziej tajemnicza, a im jest bardziej zmęczony życiem, tym milsze są mu te nawoływania. Ale, by ich słuchać, trzeba ciszy. Prócz tego starość lubi się odosabniać, jakby w przeczuciu grobu.” „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya

Jej obecność jest odczuwalna w powieści. Hemingway zawsze twierdził, że śmierć nigdy nie jest końcem w samym sobie, doszukiwał się w niej początku innego życia i odwrotnie: „Wtedy marlin ożył, niosąc śmierć w sobie”. Autor zwrócił również uwagę na cykliczność żywota człowieka, mimo iż nie jest to powiedziane wprost. Czytelnik może się domyślać, że po śmierci Santiago Manolin będzie kontynuował wykonywanie zawodu rybaka, mając w pamięci wszystko to, czego nauczył go starzec.

„Folwark zwierzęcy” Georga Orwella

Śmierć kilku bohaterów powieści George Orwella wykazuje bezwzględność władzy elity rządzącej – świń. Egzekucja zwierząt, bezpodstawnie oskarżonych o współpracę ze zdrajcą Snowballem, miała na celu wprowadzenie reżimu i zastraszenie pozostałych mieszkańców folwarku, aby nigdy nie ośmielili się zbuntować. Śmierć Boxera – jednego z najbardziej lojalnych, pracowitych i oddanych Napoleonowi zwierząt, obrazuje w jaki sposób świnie upodobniły się do ludzi – aby pozyskać pieniądze na alkohol, sprzedały schorowanego Boxera do ubojni. W ten sposób złamały prawa, które same sporządziły i zdradziły ideę równości wszystkich zwierząt.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13  





Motyw - inne artykuły:
Motyw śmierci

Rozważania o śmierci w „Hamlecie” Williama Szekspira

Motyw śmierci w „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall

Obraz śmierci w „Medalionach” Nałkowskiej