Jesteś w: Motyw snu

Motyw snu


„Dziady” Adama Mickiewicza

Sen jest bardzo ważną częścią życia bohaterów Dziadów cz. III. Podczas snu ich dusze przenoszą się w sferę metafizyczną. Nad śpiącymi bohaterami złe i dobre moce toczą walkę o ich dusze.

Nowelistyka Marii Konopnickiej
„Dym”


Sen – gdy Marcysiowi śni się czerwony piorun, który w niego uderza, zapowiada to nadchodzącą tragedię i zburzenie dotychczasowego porządku. Matka, by uspokoić dziecko, interpretuje go, jako zapowiedź wesela. Nazajutrz chłopak ginie w wyniku wybuchu pieca w fabryce. Sen jest zapowiedzią katastrofy.„Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego

Powieść jest pełna szczegółowo opisanych snów, najczęściej głównego bohatera (sen o koniu, sny w chorobie i gorączce po zbrodni, sen w syberyjskiej lecznicy). Raz śni także alter ego Raskolnikowa - Swidrygajłow (lubieżny sen o dziewczynce, którą przygarnął w noc przed swym samobójstwem).

Najbardziej bogaty w symbole jest sen Raskolnikowa, w którym jako siedmioletni chłopiec jest mimowolnym świadkiem zakatowania starej kobyłki przez jej zwyrodniałego właściciela, chłopa Mikołkę (poprzedza on brutalne zabójstwo lichwiarki i jej siostry). To jeden z najsłynniejszych snów w literaturze światowej. Możemy go interpretować jako:

- ostrzeżenie – oglądając drastyczną scenę zakatowania kobyłki, Rodion czuje paraliżujący strach i grozę, obraz znęcania się nad niewinnym i bezbronnym zwierzęciem: „przyprawia [go] o mdłości”,

strona:    1    2  

Motyw - inne artykuły:
Motyw snu