Jesteś w: Motyw ojca

Motyw ojca


„Szewcy” Stanisława Ignacego Witkiewicza

W utworze motyw ten jest zrealizowany poprzez postaci Sajetana i jego syna Józefa. Co ciekawe autor umieścił dwójkę bohaterów po „przeciwnych stronach barykady”. Sajetan stanął na czele rewolucji komunistycznej, a jego syn był aktywnym członkiem faszystowskiej organizacji „Dziarscy Chłopcy”. Los sprawił, iż to właśnie dwudziestoletni Józef Tempe aresztował i wtrącił do więźnia swojego ojca z polecenia prokuratora Scurv’ego. Dzięki „uszewceniu się”, jakiemu mimowolnie poddali się „Dziarscy Chłopcy”, czyli popadnięciu wręcz w hipnotyczny trans pracy przy wyrobie butów, ojciec z synem rzucili się sobie w ramiona i w wielkim szczęściem pojednali się. „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya

Motyw ten pojawia się wraz z postacią ojca Manolina. Chłopiec ma poczucie, iż rodzic próbuje mu udowodnić, że jest od niego lepszy: „Nie lubię, jak ten mój mnie budzi. Bo to tak, jakbym był gorszy od niego”. Mężczyzna nie pozwala synowi nawet nosić swojego sprzętu rybackiego, od Santiago dowiadujemy się: „U nas inaczej (…) Pozwalałem ci nosić różne rzeczy, kiedy miałeś pięć lat”. Dla Manolinem większym autorytetem jest starzec, aniżeli własny rodzic. Ich przyjaźń przypomina nieco relację ojca z synem.

„Tango” Sławomira Mrożka

Stomil nie jest typowym ojcem, czyli przykładem do naśladowania dla syna. Niechlujny bałaganiarz nie poczuwa się do odpowiedzialności za Artura, jest całkowicie pochłonięty swoją pasją, czyli kolejnymi eksperymentami teatralnymi. Postawa jego, jak i Eleonory, budzi w odbiorcy dramatu pytanie, kto wychował głównego bohatera na człowieka z zasadami.

strona:    1    2    3    4    5  





Motyw - inne artykuły:
Motyw ojca

Motyw ojca i syna w „Doktorze Piotrze” Żeromskiego