Jesteś w: Motyw ojca

Motyw ojca


Filip Mostowiak jest ojcem trzech synów: Wicka, Felka oraz Piotrusia. Podczas choroby żony spada na niego obowiązek opieki nad urwisami, czego chłopcy wcale mu nie ułatwiają. Jest dobrym i troskliwym rodzicem.


„Marcin Kozera” Marii Dąbrowska

Pan Mateusz Kozera, ojciec głównego bohatera, to robotnik w fabryce, który od trzydziestu lat mieszka na obczyźnie. Pochodzący ze Strzałkowa mężczyzna opowiada chłopcu o urokach rodzinnych okolic. Jest też winny temu, że Marcin nie mówi po polsku. Ojciec nie miał nigdy czasu na to, aby nauczyć syna rodzimego języka. Mało tego, sam przyznał, iż powoli zapomina polską mowę, ponieważ mieszka i pracuje z Anglikami. Gdy wreszcie posłał chłopca do szkółki języka polskiego, zrobił to zbyt późno. Marcin miał wtedy dwanaście lat, nie znał ani jednego słowa po polsku i miał wielkie braki w stosunku do pozostałych uczniów. Pan Mateusz był bardzo ciepłym człowiekiem, który próbował wypełnić chłopcu lukę po zmarłej matce. Czasami jednak potrafił być wobec niego srogi i wymagający. Podczas przedstawienia wypełniała go duma z syna.„Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza

W sercu Juranda ze Spychowa pozostało jedyne pozytywne uczucie – miłość do jedynej córki, Danusi. To bezgraniczne oddanie wykorzystują Krzyżacy, dla których rycerz jest wrogiem nieprzejednanym i niepokonanym. Podstępnie porywają dziewczynę, a Jurand zjawia się w Szczytnie, składając z siebie ofiarę w imię ocalenia dziecka. Upokorzony, złamany przez przeciwnika, musi wyrzec się dumy i honoru. W przypływie szaleństwa rozpoczyna samotną walkę i, pomimo przewagi przeciwnika, doprowadza do śmierci wielu Krzyżaków. Zych ze Zgorzelic jest ojcem, który równie mocno jak Jurand Danusię kocha swą córkę Jagienkę. Jest z niej dumny, chętnie ją wychwala do Maćka i Zbyszka i chciałby, aby dziewczyna poślubiła młodego rycerza.

strona:    1    2    3    4    5  





Motyw - inne artykuły:
Motyw ojca

Motyw ojca i syna w „Doktorze Piotrze” Żeromskiego