Jesteś w: Motyw podróży/wędrówki

Motyw podróży/wędrówki


„Cierpienia młodego Wertera” Goethego

Werter określa siebie mianem „wędrowca na ziemi”. Jego całe życie to wędrówka w poszukiwaniu miejsca dla siebie. Wyobcowany i niezrozumiany przez otoczenie, wszędzie czuje się obco. Dla niego każdy człowiek jest tylko pielgrzymem na ziemi, który dąży do osiągnięcia spokoju i odnalezienia prawdziwego domu w życiu wiecznym.

„Faust” Goethego

Wędrówka Fausta w czasie i przestrzeni wpływa na wewnętrzny rozwój bohatera i sprawia, że w świadomości mędrca zachodzi ogromna przemiana. Faust, początkowo skupiony na zaspokajaniu swoich egoistycznych pragnień, przemierza świat w poszukiwaniu ziemskich przyjemności. Aby pozyskać miłość Heleny przenosi się do świata antycznego i w idyllicznej krainie zaznaje pełni szczęścia. Dzięki wędrówkom zaczyna dojrzewać do zrozumienia, że sens życia ludzkiego polega na działaniu na rzecz całej ludzkości, a nie na zaspokajaniu własnych potrzeb.„Kordian” Juliusza Słowackiego

Niedoszły samobójca – Kordian udaje się w poszukiwanie sensu życia. Pragnie wzbogacić swój bagaż doświadczeń, nauczyć się czegoś o świecie i o sobie. W tym celu udaje się na wyprawę po różnych miejscach Europy. W Londynie, podczas rozmowy z Dozorcą w James Parku, dowiaduje się o dominacji pieniądza. Tę regułę potwierdza jego wizyta u pięknej Włoszki Wioletty. Uczucia dziewczyny można kupić: „Gorzkie pocałowania kobiety - kupiłem” – powie Kordian na szczycie Mont – Blanc. W Dover na kredowej skale młodzieniec kontempluje poezję Szekspira. Wierzy w magię poezji.

strona:    1    2    3  

Motyw - inne artykuły:
Motyw podróży/wędrówki