Jesteś w: Motyw kobiety

Motyw kobiety


„Hamlet” Williama Szekspira

W utworze nie ma ich wiele, bo tylko dwie, ale spełniają one ważną rolę. Hamlet na początku utworu uwodził Ofelię, pisał dla niej romantyczne wiersze, adorował. Gertruda swoją postawą doprowadziła syna do wypowiedzenia słynnych dziś słów:
„Słabości, nazwisko
Twoje: kobieta”
.
Wstręt do płci przeciwnej spowodował, iż Hamlet odtrącił Ofelię. Ubliżając wszystkim kobietom, radził jej, aby dla dobra wszystkich wstąpiła do zakonu. Dopiero gdy dziewczyna popełniła samobójstwo przyznał, że ją kochał. W opublikowanym w 1957 roku eseju zatytułowanym Matka Hamleta, Carolyn Heilbrun broniła kobiecych bohaterek Hamleta. Autorka dowodziła, iż Szekspir nie zawarł w tekście utworu informacji, że Gertruda wiedziała o tym, iż Klaudiusz zamordował jej poprzedniego męża. Mężczyźni, którzy interpretowali Hamleta, przez stulecia trwali w błędnym, według Heilburn, przekonaniu, jakoby królowa była współwinna tej zbrodni, ponieważ taki zarzut padł z ust jej syna. Kobieta dowodziła, iż nie było żadnego ewidentnego dowodu na to, że Gertruda dopuściła się cudzołóstwa. W dodatku była przekonana, że królowa dostosowała się najlepiej jak umiała do sytuacji, w której znalazła się po śmierci męża, dla dobra państwa.

Ofelia była otoczona przez trzech, silnych mężczyzn: Laertesa, Hamleta i Poloniusza. Wszyscy trzej opuszczają ją, pierwszy wyjeżdża, drugi porzuca, a trzeci umiera. Konwencjonalne teorie starały się dowieść, iż nagły brak tych trzech mężczyzn, którzy podejmowali za Ofelię decyzje, doprowadził ją do szaleństwa. Interpretatorki feministyczne uważają, iż bohaterka popadła w obłęd z powodu poczucia winy, ponieważ zamordowanie Poloniusza przez Hamleta było spełnieniem jej podświadomych marzeń.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15  





Motyw - inne artykuły:
Motyw kobiety